Blog Genel Teknik Bilgi

Hızlı Yazma Teknikleri ve On Parmak Klavye Kullanımı

Hızlı Klavye Yazma Teknikleri

Bir katiplik sınavına mı hazırlanıyorsunuz? Yazarken konuşma hızına yetişmek isteyen bir alt-yazı işi mi yapıyorsunuz ya başka bir iş için hızlı yazmaya ihtiyacınız vardır. Kim bilir belki de klavye şampiyonasına katılmak istiyorsunuzdur? Hiç fark etmez. Size hızlı yazma tekniklerini öğrenince hızlı ve hatasız bir şekilde hem de klavye bakmadan kullanabileceksiniz, on parmak tekniğiyle.

Üç dakika da 90 kelime değil, dakika da 100-120 kelime hatta fazlasını yazabileceksiniz. Amacınız ne olursa olsun hızlı ve hatsız 10 parmak kullanımını öğreneceksiniz. Belki de ileride sizde benim gibi klavye şampiyonu olacaksınızdır. Tabi ki burada benim önerilerimi dikkate alırsanız ve on parmak tekniğini uygularsanız.

hızlı yazma

Bakın, klavyeye bakmadan yazacaksınız ve eğer on parmak yazmasını bilmiyorsanız size nasıl yazacağınızı, parmaklarınızı nasıl konumlandırmanız gerektiğini hepsini öğreneceksiniz. On parmağı biliyorsanız da içinde bilmediğiniz bir takım taktikler olabilir.

Bu yazıdaki teknikler hem Q klavye hem de F klavye için geçerli olup hangi klavyede, hangi dil de olursa olsun hiç fark etmeksizin geçerli yöntemlerdir. Burada Q klavye mi, yoksa F klavye mi daha iyi sorusuna cevap vermeyeceğim. Hangisini klavyeyi kullanmak istiyorsanız kullanın. Q’ymuş F’miş kavga etmeyin yav.

Ben her iki klavyeyi de bilen ve uzunca kullanmış biri olarak bu konuda karar verememiş olanlara iki kelam edeyim. F klavye ile daha hızlı yazarsanız çünkü, Türk Dil’inde en çok kullanılan harfleri en kolay basabileceğiniz tuşa konmuştur. Fakat karşınıza hep Q klavye çıkacaktır. Tarafını seç 🙂

Baştan anlaşalım, bu iş kolay değil. Ha deyince olmuyor. Ama söylediklerimi yaparsanız kesinlikle başarılı olursunuz. Ben sizi klavye yarışmalarında şampiyon edecek bilgiler vereceğim ama sizi şampiyon edecek değilim. Siz kendinizi pratik yaparak geliştireceksiniz. Yok ben sadece katip sınavını kazanayım diyorsanız o kolay.

Bu arada hızlı yazmak sadece katiplerin işine yaramıyor. Günde 1-2 saatten fazla bilgisayar kullanan kim varsa işine yarayacaktır bu teknikler. Hızlı yazmak işinde ve kişisel yaşamındaki bilgisayar kullanımında konforu beraberinde getirecektir. Blog yazarları, çevirmenler, bilgisayar mühendisleri vesaire vesaire… Bilgisayarı aktif olarak kullanan herksin bilmesi gerekiyor ama çoğunluk maalesef bilmiyor. Eğer siz öğrenirseniz fark yaratabilirsiniz.

Bakın bunu bir ders olarak alın. Ben piyasadaki en iyi anlatımı yapacağımın garantisini veriyorum. Siz de verdiğim bilgileri anlar ve teknikleri uygularsanız başaracağınıza inanıyorum.

Neden On Parmak Klavye Yazmalısın?

Eğer on parmak klavye kullanma konusunda kararlıysanız bu başlığı atlayabilirsiniz. Bu alt başlığı açıyorum çünkü, 10 parmak klavye kullanmanız gerektiğinin bilincinde olmasını istiyorum. Aslında kararlı olsanız bile bu başlığı okuyun çünkü bu süreçte motivasyonunuzu çok daha yükseğe çıkaracaktır.

Bu bir dakikalık hızlı yazma testi normal hız. Rekorum 165 (DBK) “Bu rastgele kelime testidir”

On parmak klavye bilmenizin ne yararı var? On parmak klavye kullanarak bir çok noktada bilmeyenlerin önüne geçeceksiniz. Bilenlerle bilmeyenler hiç bir olur mu? Hadi gelin, on parmak kullanmanın avantajını görelim.

Hızlı Klavye Kullanmanın 5 Avantajı

1) Zaman

İş hayatınızda veya kişisel yaşamınızda klavye kullanımı sırasında size zaman kazandıracaktır. Eğer uzun bir yazı yazmanız gerekiyorsa, bir ödev, bir blog ya da bir içerik oluşturacaksınız. Eğer 10 sayfa bir yazı yazacaksak. İki üç parmakla yazı yazmaya kalkan kişi iki sayfa yazamazken on parmak bilen ve hızlı yazan kişi 10 sayfa hatta daha fazla yazabilir.

2) Enerji Tasarrufu

Sıradan bir klavye kullanıcısı, klavyenin üzerinde deli danalar gibi koşturan el hareketleri enerjinizi alacak ve elinizi bir süre sonra yorulmasına sebep olacaktır. Biz ise on parmak kullandığımızdan dolayı enerjinizi çok daha az harcamış olacağız.

Hemen isterseniz bir deneyelim. 2-3 parmak ile klavyede rastgele tuşlara basın ve kollarınızı inceleyin. 2-3 parmak kullanırken, elinizin ne kadar hareketli olduğunu, bileklerinizin döndüğünü ve kollarınızın hep bir hareket halinde olduğunu göreceksiniz. Oysa 10 parmak kullansaydınız, yalnızca parmaklarınızın fonksiyonel, işlevsel parmaklarınızın bir aşağı bir yukarı hareket ettiğini gözlemlemiş olacaktınız.

Kolunuz, bileğiniz, eliniz yorulmayacak, sizin enerjide tasarruf etmenizi sağlayacak. İşte size A+++’lık hareket. Ben tarafından onaylı 🙂

3) Konsantrasyon

Hızlı yazdığınız için, yazı daha akıcı ilerleyecektir. Bu da sizin çalışmanıza konsantrasyon sağlayacaktır. Ayrıca zevk alarak yazdığınız için yazı yazmak sizin için bir zevk unsuru haline gelecektir.

Bir de unutmayın yalnızca hızlı değil hatasız da yazacaksınız. Yani yazarken şu backspace (geri) tuşunu kullanmayacaksınız. Bu da size harika bir avantaj sağlayacaktır.

4) Yapmak ya da yapmamak

Bazen klavyeyi hızlı kullanabilmeniz işi yapıp, yapmayacağınızı belirler. Size kendi hayatımdan bir örnek vereyim. Bir ödev hazırlıyordum. Zamanımda çok kısıtlıydı ve ödevin tarihi geçmişti hoca bir son gün daha verdi. Bende kütüphaneye gidip yazmaya karar verdim yoksa sıfır alacaktım. Bir de o gün arkadaşlarla okulu ekip bilardoya gideceğiz diye sözleşmedik mi? İkisinden de vazgeçemezdim.

Arkadaşlarım on parmak bildiğimi bilmiyorlardı. Bu kadar kısa sürede “Yapamazsın!” dediler ve ben yapıp teslim etmiştim. Şok olmuşlardı. Hızlı bir şekilde yazdım. Eğer hızlı yazma tekniklerini bilmeseydim o kağıdı yazamazdım. Siz de bazen öyle durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

5) Artistlik 🙂

Bunu listeye koymayacaktım fakat gördüm ki, ben klavye ile bir şey yazarken çevremdeki insanlar direkt şaşkınlık tepkisi olarak “Oha, Yuh, Yavaş Klavyeyi Parçalayacaksın” gibi tepkiler veriyor. İster istemez bir karizma oluşuyor. Sonuç olarak hızlı klavye kullanmanın bir çok yararı mevcut.

Hızlı ve Hatasız Yazmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Şey

Evet arkadaşlar birazdan on parmak tekniği ile nasıl hızlı ve hatasız yazılır dersine giriş yapacağız. Tüm dikkatinizi toplayın ve not mu alacaksınız, arşivleyecek misiniz orası size kalmış. Ben aklımda tutarım diyorsanız sıkıntı yok. Hadi bakalım. Şimdi başlıyoruz. Ama önce size teorik bilgileri vereceğim. Çünkü bunları bilirseniz bodoslama olarak çalışmak yerine teknikler sayesinde daha verimli olacaksınız.

Hemen örnek verelim iki tane mağara devrinde adam yarışacaklar. Ağır bir taşı 100 metre öteye öteleyecekler. Bir tanesi acele ile başlıyor ittirmeye, bizim adamımız ise hemen başlamıyor, geride kalıyor. Çünkü önce taşı ittirmek yerine onu yuvarlanabilecek şekle getiriyor. 10-15 dakikanın hesabını yapan ya çok uzun bir zaman kaybeder ya da hepten pes eder.

1) Tuşların yerlerini ezberleyin (Başlangıç Seviyesi)
Kullanıyor olduğunuz tuşların yerlerine bir bakın. Hangi harf hangi harfin yanında olduğuna öğrenin. Sol yukarıdan başlayarak bir göz atın. Sonra ezberlemeye başlayın. Dilerseniz sesli bir şekilde harfleri yanlış yapmayana kadar sayın.

Q Klavye
F Klavye

2) Ezberlediğiniz tuşları tuşlayın (Orta Seviye)
Klavyeye bakmadan, aklınızdan bir harfi seçerek ona tıklamaya çalışın. Bunu hemen uygulamaya kalkmayın. On parmağınızı klavyede konumlandırmayı öğrendiyseniz yapın. Henüz bilmiyorsanız merak etmeyin öğreneceksiniz.

3) Klavyeyi bakmadan yazın

Klavyenizin tuşlarını ezberlediğiniz için artık bakmadan yazabilirsiniz. Eğer klavyeye bakarsanız daha fazla yanlış yaparsınız, daha yavaş yazarsınız. Başlangıç için size klavyeye bakarak yazmak daha kolay gelebilir ama giderilmesi zor olan bir klavye kullanım hatasına sürükler.

4) Zaman ile pratik yapın (Fazla Kasmayın)

Bu her türlü eğitim için geçerli fakat, hızlı ve hatasız klavye kullanımında çokamelli. Çalışırken bir zamanlayıcı kullanın yarım saatten uzun çalışmayın. Ara sıra ara verin.

5) Hızlı yazmaya değil, doğru yazmaya çalışın (En Önemlisi)

Bu bizim en önemli kuralımız olacak. Asla hızlı yamaya çalışmayın. Önemli olan doğru yazmaktır. Doğru yazmadıktan sonra hızlı yazmak sizi iki de bir silme tuşuna basmanızı sebep olacaktır. Bu da yazının bölünmesine, akıcılık kaybolmasına neden olur. Anlayacağınız zaman kaybedersiniz. Bu benim geç öğrendiğim ve ceremesini en çok çektiğim problemdi. Lütfen doğru yazmaya çalışın, başlangıçta hıza ihtiyacımız yok. Hız kendiliğinden gelecek.

Bonus: Acele etmeyin, sabredin

En çok yapılan yanlış ve en büyük yanlış budur. Bir çok kişi 10 parmak ile yazmak için çok ediyor. Acele etmeyin, yavaş yavaş öğrenin, tüm harfleri iyice kavradıktan sonra on parmak yazmayı öğreneceksiniz. Başlangıçta önemli olan doğru yazmaktır.

Hızlı yazayım derken hata yaparız. Beş tane doğru, bir tane yanlış yapacağına, iki tane doğru yap daha iyi. Yoksa negatif öğrenme alışkanlığına sebebiyet verir. Örneğin ben F klavyeyi öğrenirken q ve p harfini yanlış öğrenmiştim (çünkü yanyanalar ve aynı parmakla basıyorsunuz), onu düzeltmek biraz zamanımı almıştı. Son kez tekrar ediyorum başlangıçta acele etmeyin, on parmak teknikleri ile doğru yazmaya çalışın, hız kendiliğinden gelecektir. Sabredenlerden olun.

On Parmak Derslerine Başlamadan Önce 7 Altın Bilgi

1) Klavyelerin dilinden anlayın

Klavyenizi tanıyın. Onları tuşlardan ibaret sanmayın. Fark edin onu, tanıyın. İnsanlar kullandıkları çoğu şeyi sadece kullanırlar ama onları gerçekten incelemeye kalkarlarsa bir farkındalık kazanırlar. Burada ruhsal bağlam da değil, mekanik olarak inceleyin diyorum. Klavyenizle duygusal bağ kurmayın yoksa her tuşa vurduğunuzda kendinizi kötü hissedebilirsiniz 🙂 Neyse lakırtıyı keselim de işimize dönelim.

Klavyenizi tanıyın, başka klavyelere bakın. Mekanik vurma tuşu nasıl çalışıyor parmağınızla tuşları nasıl kavrıyorsunuz. Bunlar sizin bilinç altınızda klavyenizi ezbere bilmenize sağlayacak. Yani ona yabancı olmayacaksınız. Rahat olmanız size fayda sağlayacaktır.

2) Oturuş pozisyonuna dikkat edin.

Otururken sırtınızı dik tutunuz. Kolları rahat bırakıcı bir pozisyonda oturun ve klavye ile uygun mesafeyi yakalamayı sağlayın. Rahat bir koltuk tercih edin. Her zaman böyle kazık gibi oturmanıza gerek yok ama böyle alıştırırsanız kendinizi iyi olur.

3) Elinizi klavyeye/masaya koymayın.
Bu elinizi ilk başta yoruyormuş gibi gözükebilir fakat gerçekte öyle değildir. Küçüklükten beri elimize klavyeye koymaya alıştığımız için biraz zor gibi gözükebilir ama kazın ayağı öyle değil. Biraz eliniz yukarıda kullanırsanız durumu göreceksiniz.

Parmaklar daha rahat hareket edecek ve bilek daha düz olduğu için yorulma miktarı azalacak. Yazarken elinizi direkt kaldırmaya alışın yazmadığınız zaman koyabilirsiniz. İleride ne demek istediğimi anlayacaksınız.

4) Ekrana uzaktan bakın.

Ekrana ile aranızda en az 65 santim mesafe olsun. Uzmanlar öyle diyor yani göz sağlınız için.

5) Ekrana  parlaklığını ayarlayın.

Uzun süre beyaz parlak bir ekrana baktığında gözleriniz rahatsız olacaktır. Konsantrasyonunu bozulur, gözleriniz bozulur ve uzun vadede gözde sorun teşkil edecektir. Okuma modu varsa kullanın yoksa parlaklığı azaltın.

6) Elinizi eğitin

Bileğinizi ve parmak kaslarınızı geliştir. Sadece hızlı yazma teknikleri değil fitness antrenörlüğü de yapıyoruz. Şaka şaka 🙂 şimdi size bir kaç parmak egzersizi söyleceğim. Zaten isimlerinden nasıl yapılacağını tahmin edeceksinizdir. Bunlar el sağlınız konusunda size yarar sağlayacaktır.

Yumruk yapma hareketi (Yumruk yap, sal)
Parmak esnetme hareketi (Abartmadan ger)
Parmak bükme hareketi (Son parmak bükücü)
Baş parmağa dokunma hareketi (4 sıskayı, şişkoya)
Tenis topu egzersizi (Hızlı ve damarlı)

7) İnanmalısınız

Başarabileceğinize inanmalısınız. Katiplik sınavı çok kolay o cepte. Teknikleri uygulayın bir haftada hangi seviyede olursanız olun kazanırsanız, yani elinizde bir kusur yoksa.

Benim bu hızlı yazmaya iten şey. Küçükken internet kafeye oyun oynamaya giderdik. Oraya gelen uzun saçlı bir abi vardı. Serçe parmağı yoktu. Ama çok hızlı yazıyordu. Şans eseri tanıştık. Parmağına ne olduğunu sorduğumda iş kazası geçirdiğini söyledi. Serçe parmağını kaptırmış 2 parmağında da kusur varmış. Nasıl hızlı yazdığını sorduğumda bu 10 parmak tekniğini bildiğini söylemişti. İlk kez on parmak tekniğini duymuştum, dokuz parmaklı birinden.

Her neyse sizi şampiyonaya hazırlayacak gibi bilgi veriyorum. Artık bir zahmet katılın. Ama inanın bana yarışma zor değil. Yarışmada bir çok kişi başarısız oluyor ama siz o başarısızlardan olmayın. Biliyorum birinci olmak zor ama imkansız değil. Önemli olan zoru başarmaktır zaten.

Unutmayın: Pratik yapmalısınız

Başarı merdivenlerine hiç kimse elleri cebinde tırmanmamıştır. Baş olmak için arı gibi çalışmak gerek. O elleri kullanacaksınız. Bir sürü klavye hız testi sitesi var hangisinin arayüzünü beğenirseniz onu kullanın. Hızlı yazma becerisini pratik yaparak geliştireceksiniz kendinizi Onun için olabildiğince çok yazın.

10 Parmak Klavye Eğitimi Dersleri Nereden Alınabilir?

Evet arkadaşlar şimdi geldik nereden ders çalışmamız gerektiği konusunda. Bu yazıyı hazırlamadan önce bir çok site ve program denedim. Kendim öğrenirken yaptıklarımı falan hepsini tekrar göz önüne getirdim. Şimdi size burada tek tek resimlerle anlatırdım -ki bazı forumlar da anlattım- fakat resimlerle uğraşmak yerine sizi direkt olarak daha hızlı sonuç veren bir eğitim almanızı istediğim için interaktif eğitim programı uygulayacağız.

Peki nereden ders alacağız? Hangi On parmak programı kullanılmalı? Çok hızlı yazmamızı sağlayacak kurs merkezi var mı? Hızlı yazma dersleri olan online sitelerinden hangileri tercih edilmeli?

Online On Parmak Eğitimi Kursu

Şu an için referans olduğum bir kurs yeri yok. Eğer kurs merkezinin varsa ve bu yazıya sponsor olmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

On Parmak Klavye Eğitimi Programları

Programları çevrem dışı olarak da kullanabiliyorsunuz. Bir çok program denedim ama en çok bu iki tanesini beğendim. Siz ikisini de indirin hangisini beğenirseniz onunla çalışırsınız. Zaten dosya boyutları çok küçük.
bit.ly/2Sa8rdR
bit.ly/3aFkAxX
parola: erenacar.com.tr

Online On Parmak Dersleri İçin Web Siteleri

Online olarak on parmak derslerini ücretsiz olarak alabileceğiniz siteler alt tarafta mevcuttur. Bunlardan herhangi birisini tercih edebilirisiniz. Arayüzünü beğendiniz siteyi kullanabilirsiniz.
m5bilisim.com
typingstudy.com
onparmak.org
typingme.com
sense-lang.org
turkegitim.net

Aklınıza takılan bir nokta ya da sorunuz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. On parmak ve hızlı yazma teknikleri ile ilgili paylaştığım yazı bu kadardı. Görüşmek dileğiyle…

Eren Acar

18 Comments

 • Eline sağlık sana sorum şudur site olarak hangisini öneriyorsun? Yani bir sürü site var bunlardan hangisini en öğretici olarak buluyorsun?

  • Hepsine bakın arayüzü hangisi hoşunuza gittiyse onu kullanın bir yönlendirme yapmak istemiyorum açıkçası. Bu yorumu arkadaşlar siz kendinizin favori sitenizi yazın isterseniz 🙂

 • Eline sağlık başkan çok güzel olmuş. Biraz uzun geldi hepsini okuyamadım ama verdiğin linklerden çalışıcam. Programlarda virüs yoktur umarım. Test eden arkadaşlar varsa söyleyin çünkü anti virüs programı yok. Sağol admin eline sağlık yazıyı beğendim.

  • Çalışma sıklığınıza bağlı. Eğer teknikleri doğru doğru uygularsanız, derslerde istikrar ve verimi sağlarsanız bir kaç ayda 100 kelime yapılabileceğini düşünüyorum

 • Ben bunların hepsini biliyorum ama yinede yapamıyorum bilmiyorum nasıl yapıcam lütfen yardım edin

  • On Parmak Dersleri programlarını indirirseniz veya verdiğim siteleri kullanırsanız gözle görülecek bir değişiklik olacağına eminim.

 • İyi günler boşluk tuşu kullanırken misal sol elle yazma bitince sağ baş parmak kullanımı şart mıdır?

  • Hayır şart değil, boşluk tuşu basımında esnek davranabilirsiniz. İki baş parmağınızı da kullanmaya alıştırırsanız, kullanım sırasında bilinç altınız uygun olanı kullanacaktır zaten 🙂

  • Buradan veya sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.
   Hangisini kullandığınızı bilmiyorum ama şu üç platformda aktifim
   twitter.com/erenacar_tr
   facebook.com/erenacar.com.tr
   instagram.com.com/erenacar.com.tr

Bir yorum bırak